close
متخصص ارتودنسی
اخبار اپل
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1

آخرین ارسال های انجمن

رأی دادگاه جنجالی اعلام شد: پیروزی اپل، سامسونگ محکوم به پرداخت 1 میلیارد دلار

ساعاتی پیش، پس از 21 ساعت رایزنی میان 9 نفر عضو هیئت منصفه دادگاه جنجالی اپل و سامسونگ، رأی نهایی اعلام شد. این رأی را باید یک پیروزی بزرگ برای اپل دانست، و یک شکست سخت برای سامسونگ.

هیئت منصفه در ابتدا سامسونگ را به پرداخت مبلغی معادل 1.051.855.000 دلار به اپل محکوم کرد که بعد از بحث دوباره درباره دو مورد، این رقم به 1.049.343.540 دلار کاهش یافت.

هیئت منصفه سامسونگ را در زمینه نقض پتنت‌های کاربردی و طراحی اپل، به خصوص در مورد 20 تلفن هوشمندی که اپل به دادگاه معرفی کرده بود گناهکار شناخت. به علاوه، از نظر هیئت منصفه در اکثر موارد، تجاوز سامسونگ به حقوق اپل «آگاهانه و از روی عمد» بوده. ضمن اینکه هیئت منصفه پتنت‌های اپل را به رسمیت شناخته و تلاش تیم حقوقی سامسونگ برای اثبات عدم وجود آنها نیز با شکست روبرو شده.

سامسونگ هم یک پیروزی به دست آورده زیرا در مورد پتنت D'889 که در مورد طراحی ظاهری آیپد است، از جمله قاب تمام شیشه‌ای جلو، نوار باریک در حاشیه و گوشه‌های گرد، هیئت منصفه گلکسی تب 10.1 را از نقض پتنت‌های اپل مبرا دانسته.

در زمینه نقض «لباس تجاری» یا «عناصر غیرکاربردی یک دستگاه» هیئت منصفه سامسونگ را به خاطر کپی‌برداری از آیفون 3G مقصر دانسته ولی در مورد کپی‌برداری از آیپد، رأی به بی‌گناهی کمپانی کره‌ای داده است. این مورد آخر، نکته جالبی را در خود دارد زیرا سامسونگ در دفاعیات خود گفته بود که گلکسی تب 10.1 به خاطر قطعه اضافه به کار رفته در پشت تبلت نمی‌تواند ناقض پتنت طراحی آیپد باشد.

در سوی دیگر، هیئت منصفه اپل را در هیچ یک از موارد شکایت سامسونگ گناهکار تشخیص نداده، و با اینکه رأی به قطعیت وجود پتنت‌های سامسونگ داده ولی هیچ مبلغی به سامسونگ تعلق نخواهد گرفت.

مدیر روابط عمومی اپل، خانم «کِیتی کاتون» در اعلامیه‌ای که به مناسبت این پیروزی صادر کرده، نوشته که این پیروزی درباره به دست آوردن پول نبوده، بلکه: «ما این محصولات را می‌سازیم تا مشتریان‌مان را دلشاد نگه داریم، نه اینکه رقبا وقیحانه از روی آنها کپی کنند. دادگاه‌های میان اپل و سامسونگ درباره چیزی بیش از پتنت‌ها یا پول بود. درباره ارزش‌ها بود.»

هنوز نباید این دادگاه را تمام شده تلقی کرد، زیرا احتمال دارد که سامسونگ درخواست تشکیل دادگاه تجدید نظر را ارائه کند و در آن دادگاه مبلغ جریمه در نظر گرفته شده کاهش یابد، ولی این رأی را می‌توان یک پیروزی بزرگ برای "خلاقیت و نوآوری" دانست. سامسونگ قصد داشت وضعیت خود را از "تهدید خلاقیت در صنعت" به "مذاکره در پای میز" تبدیل کند و اگر موفق می‌شد، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شد. ولی حالا با این رأی، اپل به همه رقبا نشان داده که اگر بی‌مهابا دست به کپی‌برداری بزنند، دادگاهی هم هست که از حقوق مادی و معنوی این کمپانی دفاع کند.

اگر تصمیم نهایی دادگاه به قوت خود باقی بماند، سامسونگ و خیلی دیگر از توسعه‌دهندگان اندروید باید مبالغ اضافه‌ای را بابت حق امتیاز به اپل پرداخت کنند. در این میان گوگل را باید بازنده‌ای بزرگتر از سامسونگ دانست. زیرا گمان نمی‌رود که اپل با این پیروزی بزرگ، در همین نقطه متوقف شود. حمله‌های حقوقی بیشتر از جانب اپل اگر فقط یک نتیجه داشته باشند، باز هم ادامه خواهند یافت و آن نتیجه می‌تواند سد کردن راه پیشرفت اندروید باشد یا زیر سؤال بردن آن در اذهان تولیدکنندگان و خریداران.

این پیروزی یک نتیجه دیگر هم دارد. آنهایی که تا دیروز رسیدن قیمت هر سهم اپل به بالای 650 دلار را نتیجه تشکیل حباب بر روی این سهام می‌دانستند، دوشنبه صبح برای خرید آن جلوی بازار بورس نیویورک صف خواهند کشید چون فقط در معاملات چند ساعته بعد از بسته شدن بازارهای مهم، سهام اپل 12 دلار گران‌تر معامله شد. و اگر این، عکس‌العمل بازارها و سرمایه‌گذاران کوچک‌تر است، عکس‌العمل بزرگان را دیگر خودتان تصور کنید.

حالا که قانون هم به خلاقیت اپل روی خوش نشان داده و بر آن ارج نهاده، باید گفت که جاده موفقیت باز شده و این کمپانی با تجدید اعتبار خود، با قدرت تمام به پیش خواهد رفت تا به اولین کمپانی 1 تریلیون دلاری واقعی تبدیل شود.


  به روز رسانی: آقای «تیم کوک» که همین روزها جشن اولین سالگرد انتخابش به عنوان مدیر عامل را خواهد گرفت، با انتشار نامه‌ای خطاب به کارمندان اپل نظرات خود را پیرامون این پیروزی حقوقی بیان کرده:

- امروز یک روز مهم برای اپل و نوآوران در همه‌ جای جهان بود.
- بسیاری از شما در چند هفته اخیر از نزدیک پیگیر دادگاه ما بر علیه سامسونگ بودید. ما با اکراه و پس از درخواست‌های مکرر از سامسونگ برای متوقف ساختن کپی‌برداری، رویه قضایی را برگزیدیم. این پرونده همیشه برای ما چیزی بیشتر از پتنت‌ها و پول بود. درباره ارزش‌ها بود. ما اصالت و نوآوری را ارج می‌گذاریم و زندگی خود را وقف ساخت بهترین محصولات جهان می‌کنیم. و این کار را برای دلشاد کردن مشتریانمان می‌کنیم، نه برای اینکه رقبا وقیحانه کپی‌برداری کنند.
- ما یک سپاسگزاری عمیق را به هیئت منصفه‌ای بدهکار هستیم که وقت خود را صرف گوش دادن به ماجرای ما کردند. از اینکه بالاخره فرصت تعریف کردن آن را داشتیم به هیجان آمده بودیم. کوهی از شواهد که در طول دادگاه ارائه شد، نشان می‌داد که کپی کردن سامسونگ بسیار عمیق‌تر از آن چیزی بوده که می‌دانستیم.
- اکنون هیئت منصفه حرفش را زده. به خاطر اینکه رفتار سامسونگ را عمدی قلمداد کرده‌اند و پیامی واضح و بلند فرستاده‌اند که سرقت کار درستی نیست، آنها را تحسین می‌کنیم.
- (خطاب به کارکنان اپل) من به کار تک تک شما افتخار می‌کنم.
- امروز، ارزش‌ها پیروز شدند و امیدوارم که تمام دنیا این را شنیده باشد.
تیم

  به روز رسانی: کمپانی سامسونگ در بیانیه‌ای که به فاصله کوتاهی بعد از اعلام رأی منتشر کرد، چنین نوشته است: «مایه تأسف است که قانون پتنت می‌تواند دستکاری شود تا به یک کمپانی، "انحصاری در زمینه ساخت مستطیل‌هایی یا گوشه‌های گرد یا انحصار در تکنولوژی‌هایی که هر روز توسط سامسونگ و دیگر کمپانی‌ها بهبود یافته است" بدهد. مصرف‌کنندگان حق انتخاب دارند و زمانی که محصولات سامسونگ را خریداری می‌کنند، می‌دانند که چه می‌خرند. این حکم، حرف آخر در این پرونده یا منازعاتی که در دادگاه‌ها و محاکم سرتاسر دنیا برگزار می‌شود و برخی از آنها بسیاری از ادعاهای اپل را رد کرده‌اند، نیست. سامسونگ به نوآوری خود و ارائه انتخاب‌ها به مصرف‌کنندگان ادامه خواهد داد.

نویسنده : am125 | بازدید : 104 | تاریخ : شنبه 04 شهريور 1391 | نظرات ()

لحظات جالب و به یاد ماندنی از دادگاه شکایات اپل و سامسونگ

 دادگاه اپل و سامسونگ به زودی خاتمه می یابد و قاضی رای نهایی را در مورد اینکه کدام شرکت متهم به کپی برداری و نقض حق امتیاز دیگری است، اعلام می کند. در حال حاضر دادگاه منتظر اعلام نظر هیئت منصفه 9 نفره ای است که در طول این مدت به شکایات و دفاعیات هر دو طرف گوش داده و اتفاقا اکثرشان نیز افردی عادی هستند که اطلاعات محدودی از اسمارت فون ها و پتنت ها دارند. البته هرچند اکثر این افراد در مباحث ذکر شده تخصصی ندارند، اما هر دو شرکت سامسونگ و اپل به اندازه کافی در مورد موضوعات مطرح شده در دادگاه توضیح داده اند که بتوان نتیجه ای منصفانه را از این گروه انتظار داشت.

اما گذشته از اهمیت بالای حکم دادگاه و تأثیر آن بر روی آینده دو غول تکنولوژی یعنی اپل و سامسونگ، لحظات جالب و به یاد ماندنی در جریان این دادگاه وجود داشته که در زیر به همراه توضیح مختصری آمده است:

1. جناب قاضی من مواد مخدر مصرف نمی کنم!

قاضی Koh -- قاضی پرونده شکایات اپل و سامسونگ -- بعد از دریافت مدرک 75 صفحه ای اپل مربوط به گفته های 22 شاهد در رد ادعای سامسونگ، چنین بیان داشت:

قاضی Koh: «مگر شما مواد مخدر مصرف کرده اید که نمی دانید ما نمی توانیم تمام این شاهدان را به جایگاه دعوت کنیم؟»

وکیل اپل: «اولاً جناب قاضی من مواد مخدر مصرف نمی کنم، این را به شما قول می دهم.»

 Apple vs Samsung Trial Scetch

2. پخش آهنگ نامناسب از سوی سامسونگ

یکی از حضار جلسه در توئیت خود نوشت:

«اکنون ما در حال شنیدن آهنگی از Bruce Springsteen برای نشان دادن موزیک پلیر سامسونگ هستیم. وکیل سامسونگ: "من از آهنگ پخش شده عذر خواهی می کنم جناب قاضی".»

3. گلکسی نکسوس مزخرف است پس دست از سر ما بردارید

سامسونگ در جریان دادگاه ادعا کرد که فروش اسمارت فون سامسونگ گلکسی نکسوس به قدری پایین بوده که نمی توان آن را رقیب آیفون دانست. اگر هم این اسمارت فون رقیب آیفون بوده، آنقدر رقیب بدی بوده که باید از آن چشمپوشی کرد.

Apple vs Samsung Trial Scetch

4. بهره هوشی کم مشتریان

اپل اظهار داشت که بسیاری از کسانی که گلکسی تب را به فروشگاه های Best Buy بازگردانده اند، آن را با آی پد 2 اشتباه گرفته بودند. شاید این را بتوان بیشتر به بهره هوشی کم مشتریان ربط داد. آیا واقعاً کسی متوجه تفاوت آی پد و سری گلکسی تب نمی شود؟

5. بازیگوشی هیئت منصفه

هیئت منصفه تمام گوشی های مرتبط با موضوع دادگاه را مورد بررسی قرار می دهد اما این موضوع که آنها با این گوشی ها بازیگوشی می کنند قاضی را بسیار ناراحت کرده است. می توانید تصور کنید که یکی از این افراد اقدام به نصب Custom ROM کرده تا بتواند Pokémon بازی کند؟

Apple vs Samsung Trial Scetch

6. لطفاً نشان دهید که زنده هستید

هیئت منصفه می بایستی به 109 صفحه دستورالعمل که توسط قاضی Koh خوانده می شد گوش دهد، که بسیار خسته کننده است.

قاضی Koh قبل از شروع 109 صفحه دستورالعمل: «بیایید همه به صورت دوره ای از جای خود برخیزیم تا مطمئن شویم همه زنده هستیم.»

7. نامگذاری های عجیب و غریب

در طی دادگاه شکایت سامسونگ و اپل، گوشی های بسیاری بررسی شدند که برخی از نام های بسیار عجیبی برخوردار بودند. البته عجیب تر از همه نام اسمارت فون S Galaxy Spacerocket XXLMIII of Windsor بود که خوشبختانه در حد یک نمونه اولیه در آزمایشگاه های سامسونگ باقی ماند.

Samsung Funny Product Names

منبع : Gizmodo

نویسنده : am125 | بازدید : 44 | تاریخ : جمعه 03 شهريور 1391 | نظرات ()

اولین آپدیت مرورگر کروم برای iOS

مرورگر کروم که با آمدن به iOS خیلی زود توانست به محبوب‌ترین اپلیکیشن فروشگاه آیتونز بدل شود حالا اولین به روزرسانی را دریافت کرده. کاربران آیفون و آیپد از این به بعد می‌توانند به طور مستقیم لینک‌های محبوب خود را در فیس‌بوک، گوگل پلاس، توییتر و یا به طور مستقیم از طریق ایمیل به اشتراک بگذارند. 

مرورگر پیش‌فرض iOS یعنی سافاری، امکان اشتراک لینک با توییتر را فقط حین مشاهده صفحات از طریق توییتر ممکن می‌سازد، حال آنکه کاربر از به اشتراک گذاشتن در گوگل پلاس محروم است و یکپارچه‌سازی با فیس‌بوک هم به ارائه iOS 6 موکول شده که گمان می‌رود به فاصله کوتاهی پس از مراسم معرفی آیفون 5 (احتمالاً 22 شهریور) در دسترس قرار گیرد. 

منوی جدید کروم برای به اشتراک گذاری (تصویر زیر)، گزینه ایمیل را که در منوی کشویی نسخه قبلی کروم بود با چهار گزینه جدید جایگزین کرده تا شما امکان دسترسی به تمام مقصدهای احتمالی را در یک منوی واحد داشته باشید. گزینه +Google در بالا قرار گرفته و گزینه Email در زیر آن، بنابراین با فرض استفاده اکثر کاربران از Gmail گوگل دو گزینه اول را برای خودش کنار گذاشته.

First-chrome-update-ios.jpg

این به روز رسانی یک هفته بعد از آپدیت اپلیکیشن +Google برای iOS است که به کاربران این امکان را داد تا گزینه باز کردن لینک‌ها را به طور پیش فرض بر روی کروم تنظیم کنند. در نسخه جدید کروم، چند باگ هم بر طرف شده است، از جمله: «کلید سینک تعاملی‌تر در پیغام‌های خطا»، «تشخیص زبان بهبود یافته برای تور خوشامدگویی به کروم» و مهمتر از همه «بر طرف شدن باگ مربوط به باز شدن صفحاتِ سفید در حالت Incognito». همچنین پایداری و امنیت نسخه جدید اپلیکیشن نیز بهبود یافته. 

نسخه جدید کروم برای iOS هم اکنون در فروشگاه آیتونز در دسترس قرار دارد.

نویسنده : am125 | بازدید : 38 | تاریخ : پنجشنبه 02 شهريور 1391 | نظرات ()


 کمپانی اپل در روز 20 آگوست 2012 (30 مرداد 1391) توانست رکورد دیگری را در زمینه ارزش سهام کسب کند. در این روز ارزش هر سهم اپل در بالاترین لحظه به 674.88 دلار رسید و ارزش کل سهام این کمپانی (Market Cap) در این لحظه از 632 میلیارد دلار نیز فراتر رفت (Market Cap در اصل ارزش هر سهم کمپانی ضرب در تعداد سهام آن کمپانی است. تعداد سهام اپل در حال حاضر 937.41 میلیون سهم است.)

بدین ترتیب اپل توانست رکورد 620.6 میلیارد دلاری مایکروسافت در سال 1999 را بشکند و عنوان باارزش ترین کمپانی تاریخ آمریکا را کسب کند.

البته در روزهای بعد، ارزش سهام این کمپانی قدری کاهش یافت و در زمان نگارش این مطلب هر سهم اپل 656.04 دلار و مجموع سهام اپل 615.00 میلیارد دلار است.

Apple and Microsoft Market Caps - 8-2012

نمودار بالا: مقایسه مجموع ارزش سهام اپل و مجموع ارزش سهام مایکروسافت در دهه گذشته

 

Apple Stock

نمودار بالا: ارزش هر سهم اپل در دهه گذشته

اپل در روز 20 می 2010 توانسته بود عنوان بزرگترین کمپانی فناوری را از مایکروسافت -- که در آن زمان با روزهای اوج خود فاصله داشت -- برباید. پس از آن در اوایل فوریه 2012 ارزش سهام اپل از مجموع ارزش سهام گوگل و مایکروسافت پیشی گرفت () و اینک ارزش کل سهام اپل (615.00 میلیارد دلار) از ارزش مجموع سهام مایکروسافت (258.21 میلیارد دلار)، گوگل (218.95 میلیارد دلار) و اینتل (130.63) -- یعنی 607.79 میلیارد دلار -- فراتر است!

اما چرا اپل چنین ارزش سهامی دارد؟ قاعدتاً مطابق ملاک های وال استریت پاسخ را باید در درآمد و سود بسیار بالای این کمپانی جست. اپل در سال 2011 درآمد (Income) بیش از 108 میلیارد دلار داشت و درآمد خالص (Net Income) این کمپانی در حدود 26 میلیارد دلار بود و روند رشد درآمد و سود این کمپانی در سال جاری نیز با سرعت بالایی ادامه داشته است.

اکوسیستم قدرتمند محصولات اصلی این کمپانی -- یعنی آیفون، آی پد، آی پاد و مک -- نیز آنقدر مستحکم به نظر می رسد که سرمایه گذاران با وجود حضور رقبایی بسیار قدرتمند -- نظیر مایکروسافت، گوگل و سامسونگ -- نگرانی چندانی نسبت به آینده این کمپانی -- حداقل در کوتاه مدت و میان مدت -- نداشته باشند.

بد نیست به این نکته نیز اشاره شود که ارزش هر سهم اپل در روز 5 اکتبر سال گذشته (روزی که استیو جابز درگذشت) در حدود 376 دلار بود و برخلاف پیش بینی بسیاری از کارشناسان که مرگ استیو جابز را پایان دوران رونق این کمپانی می دانستند، ارزش هر سهم این کمپانی از آن زمان تا کنون نزدیک به 75 درصد رشد داشته است. بدین ترتیب به نظر می رسد که استیو جابز میراثی را از خود به جای گذاشته که بدون حضور او نیز می تواند راه دشوار رقابت در عرصه فناوری را طی کند. البته شاید هنوز برای قضاوت نهایی در این مورد کمی زود است و باید منتظر سال های پیش رو و مشاهده نحوه مواجهه اپل و مدیران آن با چالش های جدید باشیم.

Steve Jobs and Bill Gates - 2007

تصویر بالا: استیو جابز و بیل گیتس - 2007

ذکر این نکته نیز لازم است که اگر ملاک ما از ارزش یک کمپانی تنها ارزش مالی نباشد، شاید نتوان اپل را ارزشمندترین کمپانی تاریخ آمریکا دانست. اگر ملاک ارزش را میزان وابستگی افراد به یک کمپانی بدانیم و این مسئله را در نظر بگیریم که با نبود یک کمپانی انسان ها چه میزان دگرگونی را احساس خواهند کرد، احتمالاً اکثر کارشناسان بر این نکته اتفاق نظر خواهند داشت که مایکروسافت و گوگل هر یک به تنهایی از این حیث ارزشمند تر از اپل هستند -- هرچند اپل نیز به دلیل ایجاد روندی جدید در عرصه فناوری باز هم جزو ارزشمندترین کمپانی ها خواهد بود. شاید هم اگر از زوایایی دیگر به این مسئله بنگریم، بزرگترین  کمپانی های داروسازی را بتوان ارزشمندترین کمپانی ها نامید.

نویسنده : am125 | بازدید : 54 | تاریخ : چهارشنبه 01 شهريور 1391 | نظرات ()

دلایل انتخاب سیستم عامل اندروید طبق بررسی اپل

 اگر قصد خرید یک اسمارت فون را داشته باشید باید به این نکته توجه کنید که اولین و مهمترین قدم در خرید اسمارت فون، انتخاب سیستم عامل است. امروزه سیستم عامل های متنوعی برای اسمارت فون ها وجود دارد اما از بین آنها، دو سیستم عامل اندروید و iOS از محبوبیت و قابلیت های بیشتری نسبت به دیگر سیستم عامل های موجود در بازار برخوردارند. هر کدام از این دو سیستم عامل نیز مزایا و معایبی نسبت به دیگری داشته و نمی توان به سادگی یکی را به عنوان سیستم عامل برتر انتخاب کرد.

اما به تازگی و در ادامه دادگاه جنجالی اپل و سامسونگ که تا کنون باعث آشکار شدن حقایق بسیاری شده است، مدارکی از اپل منتشر شده که به دلایل ترجیح کاربران به انتخاب سیستم عامل اندروید در مقابل iOS یا به بیان دیگر آیفون اشاره دارد. طبق این بررسی دلیل اصلی انتخاب کاربران، ارتباطی با سیستم عامل اندروید نداشته و 43 درصد از کاربران گزینه "ماندن بر روی اپراتور کنونی" را مهمترین دلیل انتخاب سیستم عامل اندروید دانسته اند. البته توجه به این نکته نیز خالی از لطف نیست که بررسی ذکر شده در ژانویه سال 2011 انجام شده و تا قبل از آن زمان آیفون فقط در آپراتور AT&T به فروش می رسید، اما سپس اپل تصمیم گرفت آیفون را در اپراتور Verizon نیز عرضه کند.

Top Android Smartphones

گزینه بعدی در جذب کاربران نیز "اعتماد به برند گوگل" است که توانسته با 36 درصد آرا، به عنوان دومین عامل مهم در انتخاب سیستم عامل اندروید بدل شود. گزینه های دیگر نیز از جمله "ترجیح نمایشگر بزرگتر" با 30 درصد آرا، "ترجیح فروشگاه اندروید" با 27 درصد آرا، "هماهنگی بیشتر با سرویس های گوگل" با 26 درصد آرا و "انتخاب بهترین و آخرین اسمارت فون" نیز با 26 درصد آرا به ترتیب چهار عامل مهم دیگر در این بررسی محسوب می شوند.

 Android vs Apple

همچنین با توجه به اینکه 25 درصد از کاربران در زمان خرید اسمارت فون اندرویدی، آیفون را نیز مد نظر داشته اند، می توان تصور کرد که تصمیم اپل مبنی بر اختصاصی کردن آیفون تنها برای اپراتور AT&T، چقدر به محبوبیت آیفون و سیستم عامل iOS آسیب رسانده است.
 

منبع : The Verge 

نویسنده : am125 | بازدید : 35 | تاریخ : چهارشنبه 01 شهريور 1391 | نظرات ()

رکورد جدید برای اپل: با ارزش ترین شرکت تاریخ

امروز افزایش سهام شرکت اپل سبب شد که این شرکت به ارزش ۶۲۱.۶۴ میلیارد دلار برسد و این عدد سبب می شود که اپل رکورد با ارزش ترین شرکت تاریخ را از آن خود کند. 

با این رکورد، اپل که در حال حاضر با ارزش ترین شرکت جهان به حساب می آید از شرکت نفتی Exxon Mobil بیش از ۵۳ درصد بزرگ تر است. 

پیش از این رکورد با ارزش ترین شرکت جهان متعلق به مایکروسافت بود که در سال ۱۹۹۹ به ارزش ۶۲۰ میلیارد دلار رسیده بود. هرچند افت این شرکت سبب شده که مایکروسافت حالا ۲۵۷ میلیارد دلار ارزش داشته باشد. 

نزدیک بودن معرفی آیفون 5 و پیش بینی فروش بسیار بالای آن سبب شده که سهام اپل رشد کند. در عین حال کارشناس ها پیش بینی می کنند این رشد همچنان ادامه داشته باشد. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا رشد این شرکت همچنان ادامه پیدا می کند؟

نویسنده : am125 | بازدید : 56 | تاریخ : چهارشنبه 01 شهريور 1391 | نظرات ()

سود باورنکردنی اپل از بازار اسمارت فون ها و تبلت ها

 هفته گذشته در خبر "نگاهی به برترین تولید کنندگان اسمارت فون ها در سال 2012" با نگاهی به آمار IDC به سهم بالای شرکت های اپل و سامسونگ از بازار اسمارت فون ها پرداختیم و به این نکته اشاره کردیم که سامسونگ توانسته در سه ماهه دوم سال جاری، دو برابر شرکت اپل اسمارت فون فروخته و سهم خود را نیز از این بازار افزایش دهد.

اما واقعیت آن است که اپل با وجود فروش کمتر، به دلیل حاشه سود بیشتر محصولات خود به خصوص آیفون و آی پد، موفق شده رقیب خود را در بخش درآمد زایی و سود خالص شکست دهد. شرکت اپل در سه ماهه دوم سال جاری تنها 6 درصد از تعداد کل اسمارت فون ها و تبلت های بازار را به فروش رسانده اما همین تعداد کم فروش، برای اپل 43 درصد از درآمد کل بازار را به همراه داشته است.

Smartphone Market's Profit Share

درآمد شرکت اپل نسبت به بقیه شرکت های موبایل فعال در بازار

این مقدار درآمد نیز سود خالص فوق‌العاده 77 درصدی را حاصل آورده و این در حالی است که شرکت اپل در سه ماهه جاری نسبت به دیگر فواصل سال -- بخصوص در فروش آیفون -- رکود را تجربه می کند. بنابراین با وجود موفقیت قابل توجه شرکت سامسونگ در فروش بیشتر اسمارت فون ها و در دست داشتن سهم بزرگتری از این بازار، همچنان از نظر سودآوری این شرکت با رقیب خود فاصله نسبتاً زیادی دارد و سود در این بازار معیار مهمتری نسبت به تعداد فروش محسوب می شود.

Smartphone Market's Profit Share

سهم شرکت های موبایل از سود بازار

یکی از تحلیلگران نیز در خصوص موارد گفته شده معتقد است:

«نهایتاً سود خوراک نوآوری است و نوآوری باعث سودآوری می شود ... و مادامی که سامسونگ سود کمتری نسبت به اپل به دست می آورد ما از اینکه چه کسی فروش بیشتری دارد نگران نیستیم.»

 

منبع : All Things D 

نویسنده : am125 | بازدید : 40 | تاریخ : چهارشنبه 18 مرداد 1391 | نظرات ()

حذف اپلیکیشن یوتیوب از iOS6، حرکت به سوی یک آیفون بدون گوگل

به نظر می رسد که اپل تصمیم گرفته به آهستگی از تاثیر و نفوذ گوگل بر روی سیستم عامل موبایل خود بکاهد و این حرکت را چندی پیش با اعلام جایگزینی گوگل مپز با نقشه جدید اپل در iOS6 آغاز کرد. 

از ابتدای عرضه آیفون در سال ۲۰۰۷ به عنوان اولین ابزار مجهز به آی او اس، کاربران آن همواره وابسته به غول جستجوی اینترنتی، گوگل بوده اند و سه برنامه مهم مپز, یوتیوب و موتور جستجوی آی او اس توسط گوگل پشتیبانی و تامین می شد. اما اپل با حذف مپز در زمان معرفی آی او اس 6 و اعلام حذف یوتیوب در سیستم عامل موبایل آینده این شرکت، روز به روز از نفوذ گوگل کاسته و عرصه را بر این شرکت در iDevice ها تنگ تر می کند. 

البته پاسخ رسمی اپل در خصوص حذف یوتیوب از iOS6 این گونه بوده است:

زمان مجوز و لایسنس ما برای استفاده از اپلیکیشن یوتیوب در آی او است به پایان رسیده است و کاربران از این پس می توانند از یوتیوب در مرورگر سافاری بهره ببرند. البته گوگل هم در حال کار بر روی نسخه جدیدی از اپلیکیشن یوتیوب برای عرضه در اپ استور است.
ظاهرا همکاری های گوگل و اپل تا حالا بیش از آن که برای اپل درآمد زا باشد، به نفع گوگل تمام شده است . برخی معتقدند که اپل برای یوتیوب و جستجوی گوگل هم برنامه مفصلی همچون مپز اپل تهیه دیده است و تصمیم دارد دست گوگل را از بخش های کلیدی سیستم عامل خود کوتاه کند. البته با توجه به ارتقاء اپلیکیشن یوتیوب گوگل در پلتفرم اندروید و عدم ارتقاء آن در آی او اس طی چند سال گذشته، برخی هم عقیده دارند که با داغ شدن فضای رقابتی این دو شرکت، گوگل دیگر علاقه ای به ادامه این همکاری ندارد و کم کم در حال پا پس کشیدن از iOS است. 

از ابتدا در آی او اس امکان انتخاب مرورگر در اختیار کاربر بود و می توانست از میان گوگل، یاهو و (از سال ۲۰۱۰) بینگ یکی را به عنوان مرورگر ابزار همراه خود انتخاب کند. اما همیشه مرورگر پیش فرض دستگاه، گوگل بوده است و تعداد بسیار کمی از کاربران این تنظیم پیش فرض را تغییر می دهند. حال تصور کنید که اپل تنها با تغییر این پیش فرض از گوگل به بینگ، چه میزان خسارتی را متوجه گوگل خواهد کرد! 

امروز تنها یک رقیب جدی در دنیای اسمارت فون ها iOS اپل را تهدید می کند و پا به پای آن جلو می آید: اندروید. موتور جستجوی پیش فرض آی او اس گوگل است و صاحب اندروید هم گوگل است. به گمانم صورت مسئله کاملا روشن است. مایکروسافت هم امیدوار است که با سیستم عامل ویندوز فون 8 و همچنین تبلت سرفیس این معادله را به هم زده و جای پای خویش را در این بازار باز کند، اما هنوز چندان رقیب جدی محسوب نمی شود. پس تبدیل موتور جستجوی این شرکت (بینگ) به گزینه پیش فرض آی او اس، برای اپل چندان خطری محسوب نمی گردد. 

اما دو دلیل عمده برای عدم انجام این کار توسط اپل وجود دارد: اول اینکه حضور گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش فرض آی او اس، سالیانه بیش از ۱ میلیارد دلار درآمد برای اپل در پی دارد. مایکروسافت برای تصاحب این جایگاه به نظر می رسد باید پیشنهادات بسیار سنگین تر و وسوسه کننده ای ارائه کند تا شانسی داشته باشد. 

موضوع مهمتر این است که اپل همیشه نگران تجربه خوب کاربر هنگام استفاده از محصولاتش بوده و این موضوع از اولویت بالایی برای آنها برخوردار است. تنها در صورتی ممکن است اپل، بینگ یا هر سرویس دیگری را بر جستجوی گوگل ترجیح دهد که آنها بتوانند تجربه کاربری بهتر یا حداقل هم سطح گوگل را ارائه کنند. 

البته برای روشن شدن همه جوانب داستان، تنها زمان است که به یاری مان می آید و باید صبر کنیم. پیش بینی شما از رویارویی و همکاری های پیدا و پنهان این دو غول دنیای تکنولوژی چیست؟                                                 منبع : نارنجی

نویسنده : am125 | بازدید : 44 | تاریخ : سه شنبه 17 مرداد 1391 | نظرات ()

اپل در حال بررسی «کاور هوشمند دارای نمایشگر لمسی» برای آیپد

New Smart cover for iPad

اسنادی که اخیراً توسط «دفتر حق اختراعات و علائم تجاری امریکا» منتشر شده جزئیات یک طرح ثبت شده را نشان می‌دهد که پرده از علاقه اپل برای ساخت یک کاور واقعاً هوشمند برای آیپد بر می‌دارد. این مورد بایگانی که عنوان «کاور اتصالی همراه با نمایشگر منعطف» را بر خود دارد، یک کاور هوشمند را نشان می‌دهد که به وسیله اتصال آهنربایی شبیه MagSafe به آیپد متصل شده و می‌تواند داده‌هایی را بر روی نمایشگر خارجی خود نشان دهد.


طرح مفهومی اپل برای این کاور هوشمند، ایده‌های نابی را در خود دارد و نشان می‌دهد که چطور یک نمایشگر لمسی که در قالب اسمارت کاور جاسازی شده، می‌تواند قابلیت‌های جدیدی را به آیپد اضافه کند. در ساده‌ترین حالت، کاور لمسی می‌تواند یک ردیف اضافه از آیکون‌ها را نشان دهد و در طرح‌های مفهومی پیچیده‌تر، می‌بینیم که کاربر می‌تواند در حال تماشای ویدیو با آیپد، از کاور که در پشت گجت جمع شده، برای کنترل پخش ویدیو استفاده کند.


patent-120802-4.jpg

در نمونه دیگری از طرح‌ها، اسمارت کاور جدید مانند یک کیبورد لمسی عمل می‌کند که این ویژگی، بسیار شبیه کیبورد-کاورِ لمسی طراحی شده توسط مایکروسافت برای تبلت‌های سرفیس است.


patent-120802-2.jpg

ولی ایدهٔ جدید اپل، حتی از کاور مایکروسافت هم فراتر می‌رود و کاربردهای بسیار متنوعی را برای کاربر فراهم می‌آورد. به عنوان مثال در یکی از تصاویر، مشاهده می‌شود که کاربر با یک قلم استایلوس دارد یک سیب را روی نمایشگر لمسی کاور می‌کشد که همزمان روی نمایشگر آیپد قابل مشاهده است.


در تصویر بعدی، می‌بینیم که کاور بر روی آیپد بسته شده، ولی نمایشگر لمسی آن در بیرون قرار دارد و بدین شکل می‌تواند یادآوری‌هایی مثل قرار ملاقات‌های روزانه را به صاحب آیپد نشان دهد، و نیز می‌توان بدون باز کردن اسمارت کاور یا روشن کردن آیپد، یادداشت‌های جدیدی را روی کاور ثبت کرد.


patent-120802-3.jpg

طرح مفهومی این کاور، در آگوست سال 2011 (دقیقاً یک سال پیش) به «دفتر حق اختراعات و علائم تجاری امریکا» ارائه شده و اعتبار آن متعلق به آقای Fletcher R. Rothkopf است. و به احتمال زیاد اپل همزمان با معرفی آیپد نسل چهارم، آن را عرضه خواهد کرد.

نویسنده : am125 | بازدید : 33 | تاریخ : سه شنبه 17 مرداد 1391 | نظرات ()

طراح پردازنده هاي A4 و A5 کمپاني اپل، به AMD پيوست

Jim Keller پنجاه و سه ساله، شخصي که مسئول طراحي و توسعه چيپ هاي A4 و A5 گوشي‌هاي آيفون ،تبلت هاي آي پد و تلويزيون‌هاي اپل TV بود، از اپل جدا شده و به کمپاني AMD پيوست. لازم به ذکر است که آقاي Keller پيش‌تر نيز در دوره پردازنده هاي Athlon، با کمپاني AMD همکاري کرده بود ولي در سال 2008 به اپل پيوسته بود.

وظيفه اصلي آقاي Jim Keller به عنوان طراح و معاون ارشد AMD، نظارت بر طراحي و توسعه ميکرو پردازنده هاي AMD خواهد بود که طبق ادعاي اين کمپاني، پايه و اساس محصولات آينده‌شان خواهد بود.

با توجه به موفقيت‌هاي چشمگير آقاي Keller در اپل، اين خبر براي کمپاني AMD که در وضعيت خيلي خوبي در بازار پردازنده‌ها قرار ندارد، بسيار خوشحال کننده است و AMD اميدوار است که به کمک آقاي Keller بتواند نسل جديدي از پردازنده هاي کم مصرف و قدرتمند را وارد بازار کند.


منبع:  دیجی کالا

نویسنده : am125 | بازدید : 27 | تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1391 | نظرات ()

داستان به وجود آمدن سیستم عامل آی او اس از زبان رئیس نرم افزاری اپل

دادگاه دعوای اپل و سامسونگ همچنان ادامه دارد و این روزها این دو شرکت در دادگاه مشغول بحث و ارایه دادن مدارک مختلف علیه یکدیگر هستند. اما در این میان این موضوع سبب شده که حرف های جالبی هم در دادگاه زده شود. یکی از آنها داستان شکل گیری اولیه سیستم عامل iOS است که توسط اسکات فورستال مدیر اجرایی بخش آی او اس گفته شده و خواندن آن خالی از لطف نیست. بنابراین سعی می کنیم فارغ از دعاوی های دادگاهی، به این دادستان بپردازیم.


او می گوید: سرمایه گذاری عظیمی روی طراحی یک رابط کاربری لمسی انجام دادیم که بتواند روی دستگاهی در این اندازه به خوبی کار کند. من چندین سال از عمرم را صرف این کار کرده ام و صدها نفر دیگر هم در این تیم به کار طراحی این رابط کاربری مشغول بوده اند. این کار بسیار سختی بود.


فورستال بخشی از استراتژی اپل را در طراحی سیستم عامل آی او اس را اعلام کرد و گفت: هدف ما این بود که سیستم عاملی بسازیم که برای ۲۰ سال آینده دوام بیاورد. ما کار زیادی بر روی این سیستم عامل و حتی اپلیکیشن های آن انجام دادیم و استراتژی ما ساخت یک سیستم عامل مدرن جدید بود. 

من به یاد می آورم که با استیو جابز و دیگران می نشستیم و همگی از تلفن های همراهی که داشتیم بدمان می آمد. خیلی از آنها مدل های تاشو بودند و هیچ کدام راضی کننده نبودند. ما همان زمان در حال کار روی آی پد بودیم. و به این فکر می کردیم که آیا می توانیم از فناوری لمسی به گونه ای استفاده کنیم که یک تلفن هم بسازیم؟ با همان قدرتی که روی یک تبلت وجود دارد و همان امکانات.


او می گوید پروژه مخفی آیفون در ابتدا «پروژه ارغوانی» نام داشت و مهندس های این پروژه اجازه نداشتند در مورد اینکه روی چه محصولی کار می کنند، با کسی حرف بزنند یا اینکه حتی بگویند برای کجا کار می کنند. وقتی هم که آنها برای کار روی پروژه استخدام شدند، ساختمانی که در آن روی پروژه آیفون کار می شد، ساختمان ارغوانی نام داشت.


ما یک علامت با عنوان «fight club» آنجا گذاشتیم (فیلم باشگاه مشتزنی و قوانین مشهوراش را دیده اید؟) و گفتیم: اولین قانون پروژه ارغوانی این است که شما در مورد پروژه ارغوانی صحبت نمی کنید.


در دادگاه در مورد ابداعات اپل در مورد نمایشگرهای لمسی سوال شد و فورستال در مورد تفاوت نمایشگرهای لمسی پیش از ارایه آیفون و بعد از آن صحبت کرد. او گفت نمایشگرهای لمسی قدیمی دارای صفحه ای بودند که نسبت به حرکت انگشت مقاومت زیادی داشت و برای انتخاب یک آیتم نیاز به فشار زیادی بود. فناوری capacitive که ما به کار بردیم تمام آنها را تغییر داد. 

او همچنین از طراحی کیبرد لمسی شان به عنوان یک پروژه علمی حرف زد. و گفت همه چیز پیش از آن بر اساس موس و کیبرد بود و ما تمام رابط کاربری را بر اساس نمایشگر لمسی تغییر دادیم. این باعث می شد که مجبور باشیم به هر قطعه از طراحی سیستم عامل از اول فکر کنیم.

نویسنده : am125 | بازدید : 28 | تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1391 | نظرات ()